
Kirjakorttelia vastapäätä sijaitsevassa kirsikkapuistikossa on julkistettu ”Lukeva tyttö” -muraali. Puistikkoon on mukava istahtaa hetkeksi vaikkapa lukemaan – ja ihailemaan kirsikkapuita ja muraalia. Pitää myös ihailla muraalin aihetta ja nimeä, kuinka hyvin se sopiikaan Pukstaavin ja Kirjakorttelin naapuriksi!
Sastamalan sivistyspalveluilla ja Suomen Kirjainstituutin säätiöllä on yhteinen hanke ”Lukeva Sastamala”, jonka visiona on ”Hyvinvointia kulttuurista”. Tiekartta pohjautuu Sastamalan asemaan Suomen kirjapääkaupunkina ja se jakaantuu kolmeen strategiseen kärkeen: lukutaitotyö, kulttuurimatkailu sekä kirjakulttuurin tuoma hyvinvointi ja kuntalaisten osallistaminen.
Muraali-hanke osallistui Minna Isotalon ideana Sastamalan kaupungin osallistuvan budjetoinnin äänestykseen. Osallistuvan budjetoinnin pääteemoja olivat yhteisöllisyys, ympäristö ja hyvinvointi, ja vuoden 2026 erityisenä teemana pop-up tyyppiset tilat ja kokeilut. Hankkeella oli myös muita rahoittajia, kuten edustamani Kokoomuksen kunnallisjärjestö. Kuvassa muraalin toteuttanut taiteilija Salla Ikonen.
