
Lähdin nyt ensimmäistä kertaa ehdolle seurakuntavaaleissa. Kokoomuslaisen seurakuntaväen listalla meitä on 13 ehdokasta, osin kaupungin luottamustehtävissä olevia, osin seurakunnan nykyisiä luottamushenkilöitä, ja mikä parasta, kokonaan uusia kasvoja!
Minulle tärkeä tavoite on kehittää seurakunnan toimintaa, taloutta ja hallintoa kestävällä pohjalla. Sydäntäni lähellä ovat ajanmukaiset palvelut seurakunnan eri-ikäisille jäsenille koko laajan kaupungin alueella. Päättäjien tehtävä on hoitaa kokonaisuutta, eikä olla yhden asian tai yhden alueen äänenkäyttäjiä. Uusia ratkaisuja ja parhaita käytäntöjä pitää hakea koko seurakunnan näkökulmasta.
Olen ollut rakentamassa Sastamalan kaupunkia sen alkutahdeista alkaen, luomassa ja päivittämässä organisaatiota sekä käynnistämässä uusia prosesseja ja rakennushankkeita. Työelämässä hankittu talous- ja henkilöstöhallinnon osaaminen yhdistettynä luottamustehtävistä kertyneeseen kokemukseen olisivat vahvuuteni myös seurakunnan luottamustehtävissä. Olen hyvä tekemään yhteistyötä ja etsimään ratkaisuja.
Vaalipäivä on sunnuntai 15. marraskuuta. Ennakkoäänestys järjestetään 3.-7. marraskuuta.
